פייסבוק עומדים לפתוח חזית נוספת נגד גוגל

בהמשך להודעה של פייסבוק על השקת המודעות הדינמיות לפני כשלוש שבועות, בימים האחרונים גוברות השמועות כי פייסבוק עומדים להיכנס לעוד תחום בעולם הפרסום (ולדרוך לגוגל על עוד אצבע): פייסבוק ככל הנראה עומדים להשיק "אד אקסצ'נג'" (Ad Exchange).

לפני שנספר על אותן שמועות, בואו קודם נבין מה זה אד אקסצ'נג' ולאן פייסבוק עומדים להיכנס

לצערנו אין למושג ערך בוויקיפדיה בעברית אז אני מביא לכם תרגום סימולטני מהערך באנגלית: "אד אקסצ'נג' (זירת מסחר מקוונת למודעות) זו פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת קנייה ומכירה של מלאי מדיה מקוונת באינטרנט אשר מחיריהם נקבעים באמצעות מכרז מרשתות פרסום (Ad Networks). להבדיל מהשיטה המסורתית שבה מתבצע מו"מ בין המפרסם לבין בעל המלאי, באד אקסצ'נג' מתבצע מסחר אוטומטי שבו מציע הסכום הגבוה זוכה."

במילים פשוטות, במקום שתרימו טלפון או תשלחו יונת דואר לאתר שבו אתם רוצים לפרסם ותתמקחו על המחיר של באנר כזה או אחר, אתם משתמשים בפלטפורמה שעושה את העבודה עבורכם כאשר הכל מתבסס על מכרז. בעל השטח לפרסום (לדוגמה ynet) מציע שטחים באתר שלו ומי שזוכה במכרז יקבל את הפרסום. כל הפקודות מתבצעות במהירות של אלפיות השנייה ואין כמעט שום מגע אנושי בתהליך.

שלוש מזירות המסחר המקוונות הגדולות והידועות:

  • AdECN – פלטפורמה שנרכשה על ידי מיקרוסופט
  • RightMedia – זירת מסחר שנרכשה על ידי יאהו
  • DoubleClick – זירת מסחר שנרכשה על ידי גוגל

איך פייסבוק נכנסים לתחום?

ביולי 2014 פייסבוק רכשו את LiveRail – זירת מסחר להגשת וידאו. ועכשיו, כך לפי שמועות מבוססות, פייסבוק עומדים לפתוח זירת מסחר משלהם המתבססת על לייברייל. לפי אותם מקורות, לייברייל תהיה הפלטפורמה שדרכה המסחר יתנהל וניתן יהיה להגיש דרכה מודעות וידאו ודיספליי.

זירת המסחר (במקרה הזה לייברייל) תתן לבעלי אתרים למכור את שטחי הפרסום שלהם ומפרסמים יוכלו להיכנס למכרז על המלאי של בעלי האתרים דרך מערכות רכישה אוטומטית. עוד לא ברור מתי זירת המסחר תיפתח רשמית לכולם.

אם השמועות אכן יתבררו להיות נכונות הרי שפייסבוק סוף סוף יפתרו את אחת הבעיות הגדולות ביותר שיש לפלטפורמה כיום: מלאי. למרות היתרונות הרבים שיש לפייסבוק מבחינת פילוח קהל, העובדה שהניוזפיד של פייסבוק כמעט ולא השתנה בשנים האחרונות הביאו את הפלטפורמה למצב שבו אין מקום להציג מספיק מודעות (ואי אפשר להציג יותר מדי).

בשנים האחרונות פייסבוק עמלו קשות על פיתוח הטכנולוגיה שתעזור להם לשלוט בהגברת מלאי ובהגשה של מודעות שיתבססו על הנתונים של פייסבוק עצמם: בספטמבר 2014 פייסבוק השיקו רשמית את פלטפורמת הפרסום אטלס שככל הנראה תהיה גם זו שדרכה ישתמשו לפרסם בזירת המסחר לייברייל. כמו כן בחודש אפריל אשתקד פייסבוק השיקו את רשת הפרסום באפליקציות שבינתיים לא מצליחה לתפוס מספיק תאוצה ולא נותנת מספיק מרווח נשימה למפרסמים.

יחד עם זאת, אותם מקורות שמדברים על השקת זירת המסחר אומרים כי בשלב הראשון הזירה תתמקד בפרסום בעיקר במובייל ולא בדסקטופ. לפי מקורות אחרים לייברייל ישתמשו בהתחלה בזיהוי של גוגל ואפל כדי למצוא אנשים רלוונטיים באפליקציות חיצוניות על מנת לפרסם להם ולא בזיהוי של פרופיל הפייסבוק שלהם. ה"מזהים" האלה דומים מאוד לקוקיז שכולם מכירים אלא שאותם קוקיז לא עובדים באפליקציות ולכן גוגל ואפל פיתחו שיטות זיהוי ומעקב משלהם.

עוד לא ברור האם ומתי כל זה יקרה אך הרבה מעריכים שפייסבוק יודיעו על כך באירוע המפתחים שלהם לקראת סוף מרץ.

מקורות:

AdAge

Bloomberg

מקור תמונה: Brian Solis

יאן יאנקו על רקע חלק

אז…איך מותגים צומחים?

סיכום קצר של אחד הספרים החשובים ביותר בעולם השיווק ובניית המותגים – "איך מותגים צומחים?" של הפרופסור לשיווק ביירון שארפ

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: