פייסבוק עושים צעד נוסף בחסימת תכנות כריית מידע

אחד השימושים המפורסמים בפטלפורמת הפרסום של פייסבוק זה שימוש ב ID של משתמשי פייסבוק על מנת לפרסם להם. ה ID זה בעצם מספר "תעודת הזהות" של הגולש בפייסבוק (לכל גולש יש כזה).

על פי חוקי הפלטפורמה, על מנת להשתמש במספר המזהה של הגולש כדי לפרסם לו צריך שהגולש יעשה קודם כל log-in (יתחבר) לאפליקציה שהמפרסם מנהל. ברגע שיש למפרסם את מספרי הזהות כל שנותר הוא להעלות אותם על קובץ אקסל, להעלות לפייסבוק ואז ניתן לפרסם רק להם. שיטה מעולה לפרסם לקהל מדויק.

אלא שחברות שונות מצאו "פרצה" טכנית בה הם יכולים להוציא את מספרי הזהות של הגולשים מפייסבוק לפי שיוך לקבוצות ועמודים שונים בפייסבוק גם בלי שהגולשים האלה התחברו לאפליקציה כלשהי של מפרסם כזה או אחר. אותן חברות פיתחו כלים שניצלו את הפרצה הזו ומכרו את השימוש בכלים לכל דורש. היות ומדובר בפרצה שניצלה מנגנון טכני שקיים בפייסבוק, לפייסבוק היה קשה מאוד לאכוף את השימוש בתכנות אלה שלימים נודעו בתור תוכנות כרייה (Data Mining). השימוש בתכנה הוא מאוד פשוט: מפרסם מבקש להוציא מספרי משתמשים לפי קבוצות והתכנה מוציאה לו אקסל עם  מספרי המשתמשים. המפרסם מעלה את הרשימה לפייסבוק ומתחיל לפרסם לאותם אנשים.

היום פייסבוק הודיעו על שינוי שהולך להבטיח שהשימוש במספרי המשתמשים מתבסס על אפליקציה שלמפרסם באמת יש גישה אליה ושאותם גולשים אכן התחברו לאותה אפליקציה. מעתה, כשמפרסם יבקש להעלות קובץ עם מספרי משתמשים פייסבוק יבקשו ממנו להזין ID של האפליקציה/אפליקציות מהן לקוחים אותם משתמשים. פייסבוק יעשו הצלבת נתונים ויראו האם הרשימה "כשרה" או לא. במילים אחרות, האם הגולשים אליהם המפרסם רוצה להגיע אחר התחברו לאפליקציה שלו או שמע הוא השיג את המספרים בצורה אחרת.

כך זה נראה במערכת הפרסום:

2014-09-12_0837

פייסבוק מנסים להילחם בתכנות האלה וידוע על מקרים בהם תכנות כאלה נחסמו ומשתמשים שהשתמשו במידע מהתכנות האלה נחסמו לחלוטין בפייסבוק. כמובן שכמו עם כל חוק (לא רק בפייסבוק) חברות ימשיכו למצוא דרכים יצירתיות לעקוף את ההגבלות. 🙂

הנאמנות מתה; יחי ההרגל

המושג נאמנות צרכנית הוא מהקלישאות הנפוצות ביותר בעולם העסקים. בין אם מדובר בחברות שמנסות לייצר לקוחות נאמנים לעסק או למוצר שלהן, ובין אם מדובר בפתרונות

יאן יאנקו על רקע חלק

אז…איך מותגים צומחים?

סיכום קצר של אחד הספרים החשובים ביותר בעולם השיווק ובניית המותגים – "איך מותגים צומחים?" של הפרופסור לשיווק ביירון שארפ

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: