אמצעים חדשים בתקשורת – כיצד הם משפיעים על המקצועיות שלי?

למען האמת האמצעים החדשים בתקשורת הם המקצוע שלי. לכן החלטתי להסביר את ההשפעה שלהם מנקודת מבט קצת אחרת ולהשתמש בדוגמה של מישהו אחד ספציפי – יאיר לפיד.

כולם כבר מכירים אותו, כולם יודעים עליו כל מה שניתן לדעת אך אני רוצה לבחון לרגע את ההתנהלות שלו והשימוש שלו באותם אמצעים חדשים לפני ואחרי הבחירות (יש לציין שהאמצעים האלה כבר אינם כאלה חדשים, הם פשוט לא קיבלו מספיק הערכה עד לאחרונה). לפני הבחירות אמצעי התקשורת השונים לא הבינו או לא ידעו כיצד לעכל את הבחור הזה שמשתמש בפלטפורמת הפייסבוק כדי לדבר עם הבוחרים הפוטנציאליים. גם בנט ויחימוביץ' בלטו לטובה בשימוש בפלטפורמה אך לפיד ייזכר בתור הפוליטיקאי הכי מזוהה עם שימוש פוליטי בפייסבוק. לפיד דאג להעלות את דעותיו ואת המצע הפוליטי שלו לפלטפורמת הפייסבוק וליצור דו-שיח עם מצביעים פוטנציאליים. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה. אבל חדי העין, ובעיקר התקשורת, שמו לב למשהו נוסף שקרה דווקא לאחר הבחירות: יאיר לפיד לא התראיין ולו פעם אחת לאף כלי תקשורת מקומי. את מה שיש ללפיד להגיד, את המסרים שלו, את הרעיונות והדעות שלו, את הכל הוא מעביר אך ורק דרך הפייסבוק.

אז למה בעצם כל התיאור הזה של הפעילות הפוליטית-פייסבוקית של יאיר לפיד? כי אם יש משהו אחד שלפיד הבין (או שמישהו דאג להסביר לו) זה שלפלטפורמה הזו יש הרבה יותר כוח להשפיע על כותרות בתקשורת מאשר ראיונות לאותם כלי תקשורת. למה? כי ראיון ניתן לערוך עד כדי כמעט סילוף ושינוי הכוונה של המתראיין. פוסט בפייסבוק, עם כל הכבוד לכל עיתונאי באשר הוא, לא ניתן לשנות. כל אחד יכול לקרוא בדיוק את מה שהכותב כתב בלי כותרות תלושות מן המציאות או ציטוטים שהוצאו מהקשרם. וככה בדיוק משפיע האמצעי התקשורת ה"חדש" הזה על המקצועיות של העיתונאים וכלי התקשורת באשר הם. ודרך אגב, לא העיתונאים ואנשי התקשורת עדיין לא יודעים כיצד לעכל את זה. חלקם מתרעמים, חלקם צוחקים ומלגלגים וחלקם מבינים שזו הדרך החדש והלגיטימית להעביר מסרים ושהתקשורת צריכה להתאים את עצמה למציאות החדשה הזו. יאיר לפיד הבין שהוא יכול להכתיב את מה שאתם תקראו ותשמעו בתקשורת.

דבר אחד שיאיר לפיד לומד על בשרו לאחרונה זה שאותה פלטפורמה שדרכה הוא יודע להעביר את המסרים שלו זוכרת כל אות ואות שהוא מקיש על המקלדת ולאחרונה זה חזר לו כבומרנג בדמות ציטוטים של פוסטים שהוא עצמו העלה לפני הבחירות. יהיה מעניין לראות איך הוא יתמודד עם זה זה בטווח הקצר. בטווח הארוך יהיה מעניין כיצד התקשורת תתאים את עצמה לאמצעי החדש הזה.

אהבתם? שתפו

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: