פייסבוק יגיעו לכולם אפליקציה אחר אפליקציה

תחרות עזה מצד אפליקציות נישתיות תהווה את אחד הקשיים של פייסבוק בשנת 2014.

אז איך פייסבוק ישרדו?

ההתחלה הייתה ב 2012, הרבה לפני שוואטסאפ נהפכה לאפליקציה עם 400 מיליון משתמשים והרבה לפני שסנאפצ'אט הומצאה. אז אינסטגרם, אפליקציה לשיתוף תמונות בודדות, הייתה בכותרות. כבר אז זיהו פייסבוק שיש להם בעיה (או תחרות) בתחום האפליקציות הסלולריות הנישתיות וכי לפייסבוק, בעלת אפליקציה סלולרית בעייתית ואיטית, אין מענה מספיק טוב וזאת למרות כמות התמונות שגולשים שיתפו בפייסבוק.

פייסבוק החליטו לרכוש את אינסטגרם במחיר של מיליארד דולר, סכום שנראה בלתי נתפס במיוחד לאור העובדה שלאינסטגרם לא היו שום הכנסות. הרכישה היוותה נקודת מפנה בדרך שבה פייסבוק מתייחסים לשינויים המהירים בשוק הסלולר, השוק העיקרי של השנים הקרובות. במקום להשקיע מאמצים וכסף בפיתוח פיצ'רים שיתחרו בתחום הסלולרי ויהפכו לעוד כפתור באפליקציית פייסבוק החליטו בפייסבוק על פיתוח אפליקציות שלמות נפרדות וכמעט בלתי תלויות בפייסבוק. במקרה של אינסטגרם פייסבוק ידעו שלפתח אפליקציה מתחרה יעלה להם הרבה יותר ממיליארד דולר בטווח הארוך.

נקודת המפנה: אפליקציית המסנג'ר

פייסבוק מסנג'ר, אפליקציה להעברת מסרים מידיים, הושקה באופן רשמי ב 9 לאוגוסט 2011. אז זו הייתה אפליקציה יחסית מסורבלת ולא נוחה לשימוש (מה שאפיין גם את האפליקציה הראשית של פייסבוק). ככל הנראה פייסבוק לא זיהו בזמנו את חשיבותן של האפליקציות למסרים קצרים וסללו את הדרך לאפליקציות כמו וואטסאפ וסנאפצ'אט להשתלט על התחום. אבל פייסבוק לא נשארו חייבים. ב 13 לנובמבר 2013 פייסבוק השיקו את המסנג'ר שלהם מחדש לאחר שעיצבו אותו והפכו אותו לכלי יעיל ויפיפה.

המבקרים כמובן ציקצקו בלשונם וטענו שפייסבוק איחרו את הרכבת ושזה לא יעזור להם באמת לגרום לגולשים להמשיך להשתמש באפליקציה. אך ככל הנראה המבקרים לא שיערו עד כמה פייסבוק באמת אהודה. דו"ח על אפליקציות של חברת דיסטימו גילה שאפליקציית המסנג'ר של פייסבוק נמצאת במקום החמישי באפליקציות החינמיות ב iOS בעולם (במקום הרביעי האפליקציה הראשית של פייסבוק) – המקום הגבוה ביותר לאפליקציות מסרים מידיים. באנדרואיד אפליקציית המסנג'ר של פייסבוק נמצאת במקום השלישי אך עוקפת אותה וואטסאפ שנמצאת במקום השני (במקום הראשון האפליקציה הראשית של פייסבוק).

הורדות אפליקציות חינמיות מ iOS ואנדרואיד:

פייסבוק מסנג'ר אנדרואיד

 

פייסבוק מסנג'ר iOS

 

בהתחשב בעובדה שכרגע עוד מדובר באפליקציה יחסית בסיסית והכוונה של פייסבוק להוסיף אפשרויות שיחה לכל המשתמשים אפשרויות הגדילה שלה הן עצומות במיוחד לאור בסיס המשתמשים העצום של פייסבוק עצמם.

אפליקציית המסנג'ר של פייסבוק מהווה נקודת מפנה בהתייחסות לתחרות בשוק הסלולר. פייסבוק הבינו שלפתח אפשרויות לאפליקציה הקיימת יגרמו לאפשרויות האלו פשוט להיטמע בין שלל האפשרויות האחרות ולא לקבל את הקרדיט המגיע להן.

השלב הבא: המשך לאפליקציות ייעודיות

הבלוג re/code דיווח על כך שפייסבוק הולכת להשיק עד סוף חודש ינואר אפליקציה ייעודית לקריאת חדשות (בדומה ל Flipboard) שתקרא Paper. אם אכן תושק האפליקציה תהיה זו עוד הוכחה לכך שפייסבוק שינתה גישה ובמקום לנסות לכבוש את העולם עם אפליקציה אחת שיכולה לעשות הכל, פייסבוק יגיעו לכולם אפליקציה אחר אפליקציה. כל אפליקציה והיעוד שלה וכולן מסתמכות על מאגר המידע העצום והבלתי נדלה שיש לפייסבוק.

יאן יאנקו על רקע חלק

אז…איך מותגים צומחים?

סיכום קצר של אחד הספרים החשובים ביותר בעולם השיווק ובניית המותגים – "איך מותגים צומחים?" של הפרופסור לשיווק ביירון שארפ

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: