פייסבוק יתנו ליצרני תוכן לשמור על הרווחים ממודעות פייסבוק

לפני קצת יותר מחודש שיתפתי אתכם בידיעה שפייסבוק מנסה לשכנע יצרני תוכן גדולים לאחסן ולשתף את התוכן שלהם ישירות בפייסבוק במקום להעביר גולשים לאתרים שלהם. עכשיו מתברר שאחת הדרכים שבהן פייסבוק מנסה לשכנע את יצרני התוכן זה באמצעות שמירה על הרווחים ממודעות הפייסבוק שיוצגו בצמוד לתוכן.

לפי מאמר באתר הוולסטריט ג’ורנל פייסבוק מציעה ליצרני התוכן (publishers) לשמור על הרווחים ממודעות מסוימות, וזאת בניסיון לשכנע אותם להפיץ את התוכן שלהם ישירות דרך פייסבוק.

הרבה יצרני תוכן משתפים את התוכן שלהם בפייסבוק דרך קישורים ופייסבוק נהפכה לעורק מרכזי בהזרמת תנועה לאתרים. אבל בתור פלטפורמה שמרבית הגולשים בה נכנסים דרך מובייל, פייסבוק חייבים לחשוב כיצד לספק חוויית גלישה רציפה, כזו שלא תגרום לקורא לחכות שהקישור יפתח.

ההצעה של פייסבוק, הידועה בכינוי מאמרים מידיים (Instant Articles), נועדה לזרז את התהליך של העלאת תוכן במובייל. פייסבוק מתכננים לאחסן ולהציג תוכן מאתרים כמו באזפיד, הניו-יורק טיימס, נשיונאל ג’יאוגרפיק ועוד, כבר בחודש הקרוב.

ולמרות שההצעה אכן נשמעת מפתה והביאה מספר יצרני תוכן להתעניין בה, אחרים מודאגים מהשזירה של התוכן שלהם בתוך פייסבוק. יצרני תוכן גדולים מקבלים כ 60% מהתנועה שלהם מהפניות מפייסבוק. אך מובייל הוא גורם “מפריע” שאם הבעיתיות של העלאת תוכן דרכו הייתה נפתרת, כמות התנועה הייתה גדלה יותר.

על מנת לשכנע יצרני תוכן, פייסבוק מציעים לשנות את מודל שיתוף הרווחים המסורתי. לפי אחת ההצעות שנבחנות, יצרני תוכן ישמרו על הרווחים מהמודעות שמוצגות לצד התוכן שלהם באתרי החדשות שפייסבוק תציג. במקרה שבו פייסבוק היו מוכרים את המודעות האלה הם היו מרוויחים מהן כ 30%.  אחת הסיבות הנוספות של פייסבוק לוותר על חלק מההכנסות שלהם זו העובדה שגולשים ישארו בתוך פייסבוק ועל כן זמן השהייה בפלטפורמה יעלה משמעותית.

לא ברור איך יראו המודעות של פייסבוק או האם יצרני התוכן יוכלו להציב או למדוד מודעות שהם מוכרים בפייסבוק. ייתכן מאוד שפייסבוק ירצו שיצרני התוכן ישתמשו בטכנולוגיית הפרסום שלהם כגון אטלס או לייברייל בניגוד לכלים שמוצעים על ידי המתחרות כמו גוגל.

כמה מיצרני התוכן הביעו חשש מהדבר היות והם רוצים לשלוט על חוויית הגלישה ועל המידע על הגולשים. “לא מדובר רק בשורת הרווח” אמר בכיר באתר תוכן שנמצא בשיחות עם פייסבוק. “יצרני תוכן ירצו להגן על אספקטים נוספים של העסק שלהם.”

עוד לא ברור מתי כל הדבר יתחיל וכמובן שהכל עוד יכול להשתנות. במידה וזה אכן יקרה ופייסבוק יציגו תוכן ישירות מהשרתים שלהם זה ישפר בצורה דרסטית את צריכת התוכן בפייסבוק.

מקור: וולסטריט ג’ורנל 

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: