פייסבוק מבטלים את חוק ה-20% במודעות ממומנות אבל לא מבטלים את חוק הטקסט

חוק ה-20% טקסט הינו אחד החוקים השנויים ביותר במחלוקת במערכת הפרסום של פייסבוק. מטרת החוק היא לוודא שמודעות אליהן נחשפים גולשים בפייסבוק תהיינה איכותיות ככל הניתן ושלא כל הניוזפיד יהיה מלא במודעות "מבצע" באדום גדול בוהק.

החוק אומר שבמידה ומפרסם מחליט לשים טקסט על גבי תמונה אותה הוא מתכוון לקדם, אסור שהטקסט יעלה על 20% משטח התמונה כולה. הבדיקה של הטקסט נעשית בצורה פשוטה: אלגוריתם של פייסבוק מחלק כל תמונה שאותה מעוניינים לקדם ל- 25 ריבועים שווים. לאחר מכן, האלגוריתם בודק בכמה מהריבועים יש טקסט. במידה והטקסט אינו חורג מחמישה ריבועים, התמונה תאושר לקידום. במידה וכן, פייסבוק לא יאפשרו לקדם את המודעה.

היות והבדיקה היא לא אנושית אלא טכנית/אוטומטית, מבחינת האלגוריתם גם חצי אות על ריבוע = ריבוע שלם. על מנת לבדוק כמות טקסט בתמונה, פייסבוק יצרו כלי שמחלק את התמונה ומאפשר למפרסם לסמן היכן יש טקסט על מנת לבדוק האם התמונה עומדת בחוק. כמו כן, לא רק טקסט על תמונה נחשב, אלא גם לוגו עם טקסט וגם זום-אין על מוצר עם טקסט.

בדוגמה שלפניכם ניתן לראות תמונה שחורגת מה-20% טקסט. שימו לב שהלוגו תופס שני ריבועים וכך האלגוריתם תופס את זה:

20-text-2

יחד עם זאת, מפרסמים רבים טענו כי החוק "אכזרי" היות וההגבלה היא טכנית מדי ואינה מאפשרת להיות מספיק יצירתי. כמו כן, העובדה שגם חצי אות נחשבת ל"ריבוע" שלם הרגיזה מפרסמים רבים שלא הבינו מדוע הכלל הנוקשה.

עכשיו, פייסבוק הוציאו הודעה לפיה הם הקשיבו למפרסמים והחליטו לבטל את חוק ה-20%. על פניו, מפרסמים רבים יכולים להיות מרוצים. אלא שלמרות שפייסבוק ביטלו את החוק כפי שהוא היה, הם קבעו סטנדרט חדש, מבלבל הרבה יותר, שמרגיש יותר כמו כסת"ח.

לפי החוק החדש, מפרסמים יוכלו לשים טקסט רב ככל שירצו על גבי תמונות, אלא שמערכת הפרסום תעדיף ותקדם יותר מודעות עם כמה שפחות טקסט. ליתר דיוק, פייסבוק חילקו את התעדוף לארבעה מצבים לפי כמות הטקסט בתמונה:

  • תקין – מצב שבו אין טקסט בכלל בתמונה. המצב  המועדף על ידי המערכת
  • נמוך – מעט טקסט על התמונה. במצב כזה פייסבוק אומרים כי ייתכן והמודעה תגיע לפחות אנשים בגלל שהמערכת מעדיפה תמונות ללא טקסט
  • בינוני – קצת יותר טקסט מהמצב הקודם. ההערה נשארת בעינה: המודעה תגיע לפחות אנשים (פחות מהמצב הקודם) היות והמערכת מעדיפה תמונות ללא טקסט בכלל
  • גבוה – יותר מדי טקסט. ייתכן והמודעה בכלל לא תגיע לאנשים. כאמור, המערכת מעדיפה תמונות ללא טקסט בכלל

להלן החלוקה לפי פייסבוק:

2016-06-08_1050

פייסבוק טוענים כי על מפרסמים להמשיך לעבוד כמו בעבר ולהשתדל להשאיר את כמויות הטקסט על המינימום האפשרי. מצד שני, במידה וכן כוללים טקסט בתמונה, על המפרסמים לקחת בחשבון שייתכן והמודעות לא תקבלנה חשיפה מהמערכת.

על מנת לבדוק את כמות הטקסט ופוטנציאל החשיפה של המודעה, פייסבוק יצרו כלי בו כדאי להשתמש לפני העלאת התמונות למערכת עצמה. הכלי עוד לא פעיל אך אמור להיות נגיש החל מהיום, 08/06/2016: https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay

הנאמנות מתה; יחי ההרגל

המושג נאמנות צרכנית הוא מהקלישאות הנפוצות ביותר בעולם העסקים. בין אם מדובר בחברות שמנסות לייצר לקוחות נאמנים לעסק או למוצר שלהן, ובין אם מדובר בפתרונות

יאן יאנקו על רקע חלק

אז…איך מותגים צומחים?

סיכום קצר של אחד הספרים החשובים ביותר בעולם השיווק ובניית המותגים – "איך מותגים צומחים?" של הפרופסור לשיווק ביירון שארפ

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: