פייסבוק מעצימה מנהלי קהילות ונותנת כלים חדשים למנהלי קבוצות

2018 סומנה על ידי פייסבוק כשנה בה יהיה מאמץ לחזק את נושא קבוצות הפייסבוק ואת המנהלות והמנהלים שלהן.

הסיבה לכך היא העובדה שקבוצות פייסבוק הפכו למוקד משיכה חזק עבור משתמשי הפלטפורמה, ונראה כי הרבה מהם מבלים את רוב זמנם בדילוג בין קבוצה אחת לאחרת ופחות בגילוי דברים חדשים בפיד עצמו. יתרה מכך, בגלל האלגוריתם של פייסבוק, אנשים שמנהלים ו/או משתמשים פעילים בקבוצות, רואים כי הפיד עצמו הפך ברובו לכזה המורכב בעיקר מהקבוצות שלהם.

כנראה שלא רק המשתמשים עצמם זיהו מגמה זו, ופייסבוק מבינים כי ניהול וחיזוק נושא הקבוצות יגרום לאנשים להשתמש יותר בפלטפורמה. פייסבוק אף מרחיבים והחליטו לקרוא לנושא בשם “ניהול קהילות”, לאור חוזקן של חלק מהקבוצות.

זו הסיבה שלאחרונה (פברואר 2018), לאחר שקיימו בנושא מפגש בשיקגו, פייסבוק קיימו בפעם הראשונה בלונדון מפגש למנהלים של יותר מ-300 קהילות ממדינות רבות ובכלל זה מישראל. במהלך המפגש, פייסבוק הודיעו על שיפורים בתפעול ובנראות קבוצות הפייסבוק, ובעיקר על דרכים לחזק ולהעצים מנהלי ומנהלות קהילות ברחבי העולם.

שלושה דברים מרכזיים עליהם פייסבוק דיברו במפגש:

 1. חיזוק מנהלי קבוצות
 2. כלים חדשים למנהלי וחברי קבוצות
 3. הרחבת צוות מהנדסי הקבוצות בלונדון לביטחון קהילתי

חיזוק מנהלי קבוצות

חיזוק מנהלי קבוצות, או “השקעה במנהלי קהילות”, זהו פרויקט חדש אותו השיקו פייסבוק בכנס הקהילות בלונדון. שם הפרויקט הוא “תכנית למנהיגות קהילתית” (Community Leadership Program) ומטרתו להשקיע במנהלי קהילות ולתת להם כוח להגדיל את ההשפעה שלהם. פייסבוק הודיעו כי ישקיעו כסף רב בפרויקט ובנוסף סכום של עד 10 מיליון דולר כהשקעה במנהלי הקהילות עצמם.

הפרויקט יכלול בין היתר:

 • מגורים והתלמדות אשר במסגרתם יקבלו מנהלי קהילות מסביב לעולם אימון, תמיכה ומימון.
  1. עד חמישה מנהלי קהילות יבחרו לתכנית המגורים של פייסבוק (אני מניח שהכוונה בזה היא לכך שפייסבוק יתמכו כלכלית במעבר למקום, ממנו אותם מנהלי קהילות יוכלו לעבוד בצמוד לפייסבוק) ויקבלו סכום של עד מיליון דולר כל אחד לטובת מימון הרעיון שלהם.
  2. עד 100 מנהלי קהילות יבחרו לתכנית החונכות ויקבלו עד 50 אלף דולר כל אחד למימון פעולות ספציפיות למען הקהילה שלהם.
 • מעגלי מנהיגות קהילתית שיעזרו למנהלי קהילות מקומיים להיפגש במפגשים בהם הם יוכלו לחבור, ללמוד ולעזור האחד לשני. פייסבוק ערכו פיילוט על שלושה מעגלים ב-2017 בארה”ב והשנה הפרויקט יורחב לכל העולם.
 • קבוצות למנהלי קבוצות חזקים, שכרגע פייסבוק מתפעלים עם יותר מ-10,000 מנהלי קבוצות מאנגליה וארה”ב, יורחבו לעוד חברים ויעזרו להם לשתף במידע על ניהול קבוצות ולחבור לצוותים של פייסבוק לבחון כלים חדשים לניהול קבוצות.

במידה ואתם מנהלים קהילה שלדעתכם תעמוד בתנאי הסף של אחת מהתוכניות של פייסבוק, אתם יכולים להגיש מועמדות כאן: https://communities.fb.com/

כלים חדשים למנהלי וחברי קבוצות

כלים למנהלים: כל הכלים שמשרתים את מנהלי הקבוצות כגון בקשות הצטרפות, נתוני הקבוצה, ועוד, הכל יהיה מעתה במקום אחד נגיש, דבר אשר יעזור לתפעול מהיר ויעיל יותר של הקבוצה.

הודעות בקבוצות: עד כה למנהלי קבוצות הייתה אפשרות אחת בלבד להבליט הודעות, וזאת על ידי נעיצת פוסט. שתי הבעיות העיקריות עם נעיצת פוסט בקבוצות נעוצות (חה!) בעובדה שלא היה ניתן לראות את הפוסט הנעוץ מהנייד וכי היה ניתן בכל פעם לנעוץ רק פוסט אחד. האפשרות החדשה שנקראת “הכרזות”, תאפשר למנהלי הקבוצות לנעוץ עד 10 פוסטים שונים והם יוצגו גם במובייל.

חוקי קבוצה: בקבוצות פעילות ואיכותיות תמיד יש חוקים להתנהלות. הבעיה היא שהרבה מצטרפים היו מפספסים את חוקי ההתנהלות (או מתעלמים מהם 😉 ), אך מעתה יהיה חלק נפרד לטובת הבלטת חוקי הקבוצה.

פרסונליזציה: נשמע הרבה יותר ממה שזה – מעתה ניתן יהיה לתת לכל קבוצה צבע משלה. זהו. עד כאן הפרסונליזציה 🙂

 הרחבת צוות מהנדסי הקבוצות בלונדון לביטחון קהילתי

לונדון היא הבית לצוות הקבוצות הכי גדול של פייסבוק מחוץ לארה”ב ועד סוף 2018 פייסבוק הודיעו כי הם יכפילו את הצוות.

הצוות אחראי, בין היתר, על הדברים הבאים:

 • איתור ועצירת פרופילים פיקטיביים
 • הגנה על אנשים מפני פגיעה כגון הטרדות ורמאויות
 • שיפור הדרכים לדווח על תוכן

לסיכום, פייסבוק לוקחים את נושא הקבוצות/קהילות בצורה רצינית יותר מתמיד. לא ברור אם הם התכוונו שקבוצות תצלחנה בצורה כזו, אך אם יש משהו שפייסבוק יודעים לעשות טוב זה לקחת משהו שכולנו משתמשים בו ולהעצים אותו. שימו לב שלצד ההודעות לא נאמר דבר אודות אפשרויות קידום והגדלת הקהילות בצורה ממומנת, אך מניח שנשמע על זה בקרוב, אולי בכנס המפתחים השנתי, ה-f8.

בנוסף, לא ממזמן פייסבוק “חיסלו” את אפליקציית הקבוצות, צעד תמוהה כשמנסים לתת כלים ולחזק את נושא ניהול הקבוצות, כך שנותרנו עם השאלה האם הם מתכוונים לפתח אפליקציה חדשה או אולי הם עשו זאת כדי שאנשים יכנסו יותר לאפליקציה הראשית.

ייעוץ אסטרטגי לשיווק בעידן הדיגיטלי

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך:

הדרכות על פרסום ממומן בפייסבוק

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בתוך 48 שעות להמשך התהליך: